Akiduobės navikai

Akiduobės navikai

Jie sudaro 25—30% visų oftalmoonkologinių ligų. Kaip ir kituose orga nuose, jų būna gerybinių ir piktybinių.

Pirminiai akiduobės navikai. 85% atvejų jie gerybiniai. Tai navikai, augantys iš akiduobės au dinių, — dermoidinės cistos (įgim­tos), hemangiomos, fibromos, neurofibromos, osteomos, meningeomos, gliomos, mišrūs aša rų liaukos navikai, sarkomos.

Antriniai akiduobės navikai. Jie perauga į ją iš aplinkinių organų. Tai veido daubų osteomos ir karcinomos, pleištakaulio meningeomos ar smegenų glioblastomos, vokų ir junginės karcinomos, kraujagyslinio dangalo melanoblastomos, tinklainės gliomos.

Metastaziniai navikai — tai bron chų, prostatos, krūties, inkstų, kepenų ir kitų organų karcinomos, kurias į akiduobę atneša kraujas.

Simptomai. Svarbiausias visų akiduobės navikų požymis yra di dėjantis išverstakumas, riboti akies judesiai ir patinę vokai. Reponuoti akies obuolio į orbitą esant navikui nepavyksta. Išverstakumo didėjimo greitis priklauso nuo proceso gerybiškumo. Piktybinių navikų visi simpto mai labai greitai progresuoja. Vėliau gali atsirasti regos nervo disko ede ma, jo atrofija, klostelės tinklainėje, pasikeisti refrakcija, pakilti akispūdis, išopėti ragena. Šie požymiai įvairuoja priklausomai nuo proceso po būdžio ir lokalizacijos. Labai dažnai išverstakumas yra vienintelis akiduo bės naviko simptomas.

Diagnozei padeda: apžvalginė ir kontrolinė rentgenografija, karotidinė angiografija, echografija-skenavimas, kompiuterinė tomografija, radioizotopinė diagnostika. Tikslią diagnozę galima nustatyti tik ištyrus histologiškai.

Skirti nuo mukocelės, limfogranulomatozės, limfinės leukemijos, Hando-Šiulerio-Christiano (Hand-Schüller-Christian) ligos, tariamųjų navikų.

Gydymas: chirurginis, gerybiniai navikai šalinami orbitotomijos būdu — paliekant akies obuolį. Piktybiniai — ekzenteracijos metodu, pašalinant visą orbitos turinį. Jiems taikomas spindulinis ir chemoterapinis gydymas. Jei piktybinis navikas peraugęs į gretimus organus, rekomenduojamos kombinuotos operacijos kartu su neurochirurgais ar otorinolaringologais.

Rašyti atsakymą