Akiduobės uždegimai

Akiduobės uždegimai

Akiduobės flegmona, phlegmone orbitae s. cellulitis. Tai difuzinis pūlinis akiduobės ląstelienos   uždegimas.

Etiologija. 70% atvejų akiduobės flegmona yra veido priedinių dau bų uždegimų komplikacija. Jos priežastimi taip pat gali būti Veido krauja gyslių tromboflebitai, išspaudus ant nosies ir lūpų išaugusias šunvotes, miežius; plintanti infekcija iš aplinkinių audinių — akiduobės periostito, pūlinio dakrioadenito, panoftalmito, kūdikiams — iš viršutinio žandikau lio osteomielito. Į akiduobės ląstelieną infekcija gali patekti su svetimkū niu, susižeidus, Kartais per operaciją. Ji gali būti ir kitos infekcinės ligos, sukeltos streptokokų ar stafilokokų bei sepsio, komplikacija.

Eiga visuomet ūmi, susiformuoja per kelias valandas ar 1—2 paras.

Simptomai — vokai sutinę, standūs, sunkiai atsimerkia, jų oda pa raudusi, karšta, egzoftalmas, akies obuolio junginės chemozė ir hiperemija. Išburkusi junginė gali įstrigti tarp vokų. Akies judesiai riboti ar visai jų nėra, dvejinimasis. Pradeda labai skaudėti galvą, ligoniui silpna, pakyla kūno temperatūra, sulėtėja pulsas, kraujyje — leukocitozė, pagreitėjusi ENR. Gali atsirasti ir smegenų dirginimo požymių: svaigti galva, pykinti, prasidėti traukuliai.

Komplikacijos. Akytojo sinuso trombozė, meningitas, ragenos opa, antrinė glaukoma, regos nervo neuritas.

Gydymas: ligonį skubiai hospitalizuoti. Būtina otorinolaringologo, neuropatologo, stomatologo konsultacija. Skirti plataus veikimo spektro antibiotikus didelėmis dozėmis į raumenis ar į veną, sulfanilamidus. Esant fliuktuacijai — incizijos ir drenažas per vokus.

Akiduobės antkaulio ir kaulų uždegimas, ostitis et osteoperiostitis orbitalis. Procesas kliniškai diagnozuojamas kaip antkaulio uždegimas. Jis dažniausiai pakenkia ir kaulą.

Etiologija. Uždegimas gali būti: 1) egzogeninis — po akiduobės krašto traumų; 2) pereinantis iš sinusitų ar gretimų kaulų uždegimų; 3) endogeninis — dažniausiai sifilinis ar tuberkuliozinis.

Eiga ūmi ar lėtinė. Pagal lokalizaciją skiriama priekinis ir užpaka linis.

Simptomai. Sergant priekiniu periostitu, akiduobės krašte apčiuo piamas kietas, skausmingas, suaugęs su kaulu, darinys — lyg sustorėjęs kaulas. Jis gali būti ribotas ar išplitęs visame kaulo krašte. Vokai paraudę, patinę, akies obuolio junginė išburkusi. Kartais darinys rezorbuojasi, kartais, atsiradus pūlių, jie per odą prasiveržia į išorę. Tuomet atsiveria fistulės, kurios užsidaro tik pasišalinus sekvestrams. Fistulės vietoje lieka prie akiduobės krašto priaugęs randas.

Užpakaliniam, periostitui būdingas išverstakumas ir riboti akies obuo lio judesiai. Priklausoma nuo šio uždegimo židinio lokalizacijos, gali sutrikti vokų ir ragenos jautrumas, susilpnėti regėjimas. Susidarius pūliniui, užpakalinio osteoperiostito klinika panaši į celiulito.

Komplikacijos — meningitas  ar smegenų abscesas.

Gydymas: priklauso nuo etiologijos. Būtina otorinolaringologo, stomatologo konsultacija ir, radus patologiją, gydyti. Skiriami antibioti kai injekcijomis į uždegimo židinį, raumenis ir per os, sulfanilamidai. Susidarius fistulėms, reikia jas išvalyti, pašalinti sekvestrus. Patartina anks ti prapjauti susiformavusius abscesus. Esant priekiniams osteoperiostitams, galima taikyti fizioterapines priemones — UAD, diatermiją, orbi tos srityje.

Tenonitas, tenonitis. Tai tenono kapsulės serozinis ar pūlinis uždegi mas. Jis dažniausiai būna vienpusis.

Etiologija. Serozinis tenomtas susiformuoja dėl infekcinių ligų, ypač gripo, reumato. Pūlinis — dėl sepsio, anginos, šunvočių, abscesų, dakriocistitų, užpakalinių skleritų, panoftalmito, akies raumenų operacijų.

Simptomai. Ligoniui skauda akį, ypač judinant, riboti jos judesiai, yra nedidelis išverstakumas, staigiai patinsta vokai, labai ryški chemozė, dvejinimasis. Bendra ligonio būklė — patenkinama.

Gydymas. Gydyti ligą sukėlusią priežastį. Skiriami salacilatai, kortikosteroidai, vietiškai — antibiotikai, šiluma — UAD, kvarcas. Jeigu pūliuoja — daryti inciziją, drenuoti.

Tariamasis navikas, pseudotumor. Tai uždegiminio pobūdžio užakinės ląstelienos nespecifinis limfocitinis infiltratas.

Etiologija. Nežinoma.

Simptomai. Dažniausiai vienoje pusėje nežymiai paburksta vokai ir junginė, tai būna kartu su egzoftalmu arba dar prieš jį. Akyje dvejinasi, jos judesiai riboti.

Skirti nuo akiduobės navikų, leukeminių infiltratų, limfadenomų, todėl reikia atlikti biopsiją.

Gydymas. Skiriami kortikosteroidai per os ir jų injekcijos už akies obuolio.

Rašyti atsakymą