Junginės navikai

Junginės navikai gali būti įgimti, įgyti, gerybiniai ir piktybiniai.

I. Gerybiniai  navikai.

a) Įgimti   navikai.

1. Dermoidas, cystis dermoides, kietas, gelsvas, apskritas iškilimas, dažniausiai randamas lateralinėje junginės dalyje (XXI pav.). Histologiš kai sudaryta iš ektodermos elementų (odos ir plaukų).

Gydymas: chirurginis (pašalinti naviką).

2. Pigmentinis apgamas, naevus pigmentosus. Dažniausiai būna lateralinėje akies obuolio junginės dalyje netoli limbo. Tai truputį iškilęs, gelsvas ar rudas (priklausomai nuo pigmento kiekio) darinys.

Gydymas: jei navikas didėja, jį reikia pašalinti, nes gali supiktybėti.

3. Hemangioma. Kraujagyslių navikas raudonos ar melsvos spalvos, kartais pradeda didėti. Lokalizuojasi dažniausiai akies obuolio junginėje. Gali būti peraugęs ir voką.

Gydymas: kriokoaguliacija, diatermokoaguliacija ar navikas pašali namas.

b) Įgyti navikai.

1. Cistos, cystis conjunctivae. Dažniausiai būna retencinės junginės liaukų cistos. Gali jų atsirasti ir po operacijų, kai į junginės žaizdą patenka epitelio ląstelių.

Klinika: skaidri, gelsva ar pilkšva pakilusi pūslelė. Gydymas: visiškai pašalinti cistą.

2. Papilomos. Pakilęs nelygaus paviršiaus rausvas darinys. Dažniau siai būna prie limbo. Skirtingai nuo vėžio papiloma yra paslanki. Negy doma gali suvėžėti.

Gydymas: pašalinti naviką.

II. Piktybiniai navikai.

1. Vėžys, carcinoma. Dažniausiai būna netoli limbo. Navikas blyškiai rožinis, pakilęs, jo paviršius nelygus, grublėtas, kai kur išopėjęs. Pro ode nos skylutes navikas skverbiasi į akies vidų.

Gydymas: chirurginis — visiškai pašalinti naviką. Jei jis peraugęs į akies vidų — akies obuolio enukleacija, jei į akiduobę — akiduobės egzenteracija. Tuomet reikia skirti ir spindulinę terapiją.

2. Melanoma. Dažniausiai išauga iš pigmentinio apgamo. Navikas pakilęs, grublėtas, rudas (rečiau be pigmento). Metastazuoja į kitus orga nus.

Gydymas: kaip ir junginės vėžio.

Rašyti atsakymą