Kraujagyslinio dangalo navikai

Kraujagyslinio dangalo navikai

Gali būti gerybiniai ir piktybiniai.

Gerybiniai navikai. Uvealiniame trakte retai pasitaiko neurofibromų ir lejomiomų. Tai simptomas išplitusios neurofibromatozės(Morbus Reklinhauzeni). Rainelėje esti šviesiai gelsvų arba tamsių mazgelių.

  • Lejomioma — retas navikas. Formuojasi iš rainelės arba krumplyno lygiųjų raumenų, jei auga — operuojama.
  • Kraujagyslinio dangalo cistos gali būti spontaninės (sutrikus embriogenezei), serozinės ir perlo pavidalo. Kur kas dažniau pasitaiko epitelinės rainelės cistos po kiaurinių akių sužeidimų arba intraokulinių operacijų. Jos formuojasi, kai į rainelę arba į krumplyną įauga ragenos epitelis. Cis tos yra rutulio formos, šviesiai rusvos arba pilkai rusvos. Jų apvalkalai skaidrūs. Cistoms augant, gali drumstėti ragena, lęšiukas. Pasitaiko, kad lęšiukas iš dalies išnyra, subluxatio lentis, gali komplikuotis antrine glau koma. Spontaninės cistos retkarčiais išnyksta pačios. Jei cista didėja ir gresia komplikacijos, skiriamas gydymas lazerio spinduliais arba operuojama.
  • Pigmentinis apgamas naevus iridis pismentosus gali būti vienas,  ar daugybiniai.
  • Heterochromia iridum, nevienoda abiejų akių rainelių spalva. Esti ir tos pačios akies viena rainelės pusė kitokios spalvos.

Piktybiniai navikai. Melanomos pasitaiko 2—6 iš 10 000 gyventojų, esti rainelėje, krumplyne, gyslainėje.

  • Rainelės melanoma — tai gelsvai rusvas mazgelis, pakilęs virš raine lės ir primenąs naevus. Navikas išauga pamažu. Dažnai vyzdys esti netaisyk lingas, patemptas i naviko puse. Jei navikas išauga didelis, gali uždengti vyzdžio kraštą, kartais pasitaiko recidyvuojančių kraujosruvų į priekinę akies kamerą.
  • Krumplyno melanomą galima atpažinti (dažniausia) tik tuomet, kai išlenda ties vyzdžiu . Peršviečiant akies terpes, matyti tamsus darinys. Neretai navikas atsiranda krumplyne ir perauga i rainelės šaknį. Gonioskopuojant kameros kampe galima įžiūrėti rusvos spalvos netai syklingą darinį.
  • Gyslainės melanoma gali formuotis įvairiose vietose. Jei ji yra netoli geltonosios dėmės, greitai nukenčia regėjimas, jei periferijoje — ilgai ga li likti nepastebėta. Skirtingai nuo rainelės ir krumplyno melanomos, ji ne tamsiai ruda, o pilkai rusva, apvali, prominuoja į stiklakūnį. Navikas iš pradžių auga stromoje, kuri toje vietoje sustorėja, vėliau perauga Brucho membraną ir stumia tinklainę. Tinklainės kraujagyslės toje vietoje pakinta ir persilenkia. Navikui augant, tinklainė atšoka, gali formuotis antrinė glaukoma. Vėliau navikas perauga odeną, akiduobės audinius ir metastazuoja į kitus organus. Uvealinio dangalo melanomų klasifikacija pateikta 2 lentelėje.

Diagnostikai naudojama keletas metodų. Rainelės šaknies ir krumply no navikus padeda diagnozuoti biomikroskopija ir gonioskopija. Dažnai naudojama diafanoskopija — ypač gyslainės ir krumplyno navikams atrasti. Labai vertingos informacijos teikia ultragarsinis tyrimas. Juo nus tatoma, ar yra auglys ir kiek jis prominuoja. Liuminescencinis tyrimas yra papildoma diagnostinė priemonė — į veną įšvirkščiama fluoresceino tirpalo ir jei yra navikas, ties juo ryškiau ir ilgiau susikaupia fluoresceinas (fotografuojama). Taip pat tiriama ir radioaktyviaisiais izotopais (32 P). Metodas efektyvus, nes navikas daugiau ir ilgiau sulaiko radioaktyvų fosforą negu sveiki audiniai. Mėginys teigiamas, jei ties įtariama naviko vieta radioaktyvių medžiagų susikaupia 60% daugiau negu kontrolinėje vietoje. Vertingą informaciją teikia kompiuterinė tomografija, magnetinio rezonanso tyrimas.

Diferencijuoti nuo gyslainės pigmentinio apgamo, nevus pigmentosus, hemangiomos, pirminės  tinklainės atšokos, subretininės kraujosruvos.

Gydymas: jei navikas rainelėje, atliekama tos vietos iridectomia, jei krumplyne — cyclectomia. Taip pat gydoma žema temperatūra, lazerio spinduliais. Gyslainės melanoma gydoma lazerio spinduliais, kriodestrukcija jei prominuoja iki 2 mm, o jei didesnė — šalinamas akies obuolys, enucleatio bulbi, po to, esant indikacijoms, taikoma spindulinė terapija arba chemoterapija.

2  lentelė.  Kraujagyslinio  dangalo  melanomos  tarptautinė  klasifikacija  TNM* sistema (1982 m.)

Naviko  lokalizacija T0 T1 T2 T3 T4 Klinikinė stadija Klinikinė   įvertini mo kategorija
Rainelė Naviko nerasta Rainelė pažeista mažiau kaip 25% plote Rainelė   pažeista   25% plote Rainelė   pažeista   50% plote Navikas peraugęs akies dangalus I T1N0M0
Krumplynas Naviko nerasta Navikas krumplyne Navikas peraugęs į priekinę kamerą Navikas peraugęs į gyslainę Navikas peraugęs akies dangalus II

III

T2N0M0

T3N0M0

Gyslainė Naviko nerasta Naviko   skersmuo   iki 7 mm, aukštis iki 3 mm Naviko   skersmuo   iki 15   mm,     aukštis     iki 5 mm Naviko skersmuo 16 ir daugiau mm, aukštis 6 ir daugiau mm Navikas peraugęs akies dangalus IVa

IVb

T4N0M0

T1,2,3N1M1

*T — navikas; T1-4 — naviko išplitimo laipsnis; N0 — limfmazgiai nepadidėję; N1 — limfmazgiai padidėję; M0 — metastazių nėra; M1 — metastazių yra.

Rašyti atsakymą