Kraujagyslinis dangalas

Kraujagyslinis dangalas

Kraujagyslinis dangalas (uogena) sudarytas iš trijų dalių: rainelės, krumplyno ir gyslainės, kurios turi skirtingą histologinę struktūrą, skiriasi savo fiziologine paskirtimi.

Kraujagyslinio dangalo ligos skirstomos į: uždegimines, distrofines, sužeidimus, įgimtas anomalijas, navikus.

Dažniausiai pasitaiko uždegiminės uvealinio trakto ligos. Tai paaiški nama tuo, kad uvealiniame trakte yra daug kraujo indų, jų anastomozių, lėtai teka krauias, vadinasi, susidaro palankios sąlygos formuotis bei plis ti infekcijai. Visų uvealinio trakto dalių uždegimu, panuveitis, žmogus su serga gana retai. Daug dažniau esti priekinės uvealinio trakto dalies — rainelės ir krumplyno — uždegimas, priekinis uveitas, iridocyclitis. Izoliuotas rainelės uždegimas, iritis, arba vien krumplyno uždegimas, cyclitis, taip pat retai pasitaikanti liga. Gyslainės uždegimas, chorioiditis, ki taip vadinamas užpakaliniu uveitu, dažniau esti izoliuotas. Pagal dažnumą priekinio, užpakalinio uveito, ir panuveito santykis 5:2:1. Taigi panuveitu žmonės serga penkis kartus rečiau negu iridociklitu.

Uveitai yra skirstomi į egzogeninius, kai kiaurai sužeidus akies obuo lį ar operuojant patenka infekcija; metastazinius, — infekciją kraujas at neša į kraujagyslinį dangalą. Gali būti toksiniai-alerginiai uveitai, kai visas organizmas ir akies audiniai sensibilizuoti. Pagal klinikinę eigą uveitai ūmūs, poūmiai ir lėtiniai.

Priekiniai uveitai, iridociklitai, pagal uždegimo pobūdį skirstomi: seroziniai, eksudaciniai, plastiniai, hemoraginiai, pū lingi. Priekiniai uveitai dar klasifikuojami į granuliominius — rainelėje ir krumplyne atsiranda specifinė granuloma, ir negranuliominius — difuzi nius uždegimus. Gyslainės uždegimai chorioiditai, paprastai klasifikuoja mi pagal proceso lokalizaciją: centriniai, paracentriniai, ekvatoriniai, periferiniai.

Rašyti atsakymą