Odenos anomalijos

Odenos anomalijos

Kaip ir kituose akies audiniuose, odenoje būna formavimosi anomalijų, uždegimų ir navikų.

Odenos anomalijos

Spalvos anomalijos. Mėlyna odena, sclera caerulea. Abiejų akių ode na ne balta, o melsva. Odenos spalva priklauso nuo nenormalaus jos plonumo ir dėl to prasišviečiančios gyslainės. Mėlyna odena būdinga jungiamojo audinio sisteminei patologijai. Žmogus, turintis šios ligos požy mius, dažnai būna kurčias, o jo kaulai — labai trapūs. Manoma, kad tai paveldima liga.

Melanozė, melanosis sclerae. Odenoje matyti tamsiai pilkos, rudos, melsvos dėmės (XXVIII pav.). Gali taip pat būti vokų ir junginės pigmen tacija. Įgimta melanozė dažniausiai būna vienpusė. Reikia skirti nuo krumplyno ir gyslainės melanoblastomos.

Gelta, icterus. Įgyta pageltusi odena matyti bet kokios kilmės geltos atveju. Šis požymis atsiranda pačioje ligos pradžioje, kartais dar prieš ki tus ligos simptomus ir išnyksta pasveikus.

Formos anomalijos. Ektazija, ectasia sclerae. Odeną nuolat vei kia akispūdis. Jei jis nuolatos padidėjęs, odena išsitempia ir suplonėja, t. y. darosi ektatiška. Odenos ektazija dažniausiai pasitaiko įgimtos glau komos atveju, taip pat po skleritų ir odenos pažeidimų.

Stafiloma, staphyloma sclerae, — tai ribotas odenos suplonėjimas ir išsipūtimas. Stafilomos — tai tamsiai mėlyni, ploni, išsipūtę odenos plotai. Jei padidėjęs visas akies obuolys, pvz., esant įgimtai glaukomai ar didelio laipsnio miopijai, ši liga vadinama totaline stafiloma. Dalinė stafiloma apima tik tam tikras akies obuolio vietas ir dažniausiai buria antrinės glaukomos, traumų ir skleritų padarinys. Dalinės stafilomos yra priekinės ir užpakalinės. Priekinė dalinė odenos stafiloma, esanti tarp ragenos ir krumplyno, vadinama interkaliarine. Krumplyno srityje esanti — krumplynine-ciliarine. Ekvatorinės stafilomos atitinka sūkurinių venų išėjimo į paviršių vietą ir yra už tiesiųjų išorinių raumenų prisitvirtinimo. Užpakalines dalines stafilomas galima nustatyti tik oftalmoskopuojant, jos yra tarp ekvatoriaus ir nervo disko, dažniausiai akytosios plokš telės, lamina cribrosa, srityje. Jos būdingos didelio laipsnio trumpare gystei.

Esant priekinėms stafilomoms, akis ir nuo menkos traumos gali plyš ti.

Gydymas: tik gresiant akies obuolio plyšimui — chirurginis, skleroplastika (VIII pav.).

Rašyti atsakymą