Regos nervo disko edema

Regos nervo disko edema

Oedema papillae nervi optici, Tai neuždegiminės kilmės regos nervo disko pabrinkimas,   susiformavęs  padidėjus  intrakranijiniam  spaudimui.

Regos nervo disko edema gali būti abipusė ir vienpusė. Abipusės edemos priežastys: padidėjusi smegenų apimtis — smegenų navikai, abscesai, tuberkuliozinės ir sifilinės granulomos, epiduralinės ar intracerebrinės hematomos, aneurizmos ir cisticerkai. Likvoro kiekio padidėji mas — hidrocefalija, encefalitas, meningitas. Kai kaukolės dydis neati tinka jos turinio — bokšto  pavidalo  kaukolė, kraniocefalinė dizostozė.

Apie du trečdalius visų regos nervo disko edemų sukelia smegenų na vikai. Tačiau ne bet koks smegenų navikas yra edemos priežastis. For muosis edema ar ne, priklauso nuo naviko lokalizacijos, rūšies.

Tipiška abipusė regos nervų diskų edema būna ir esant anemijoms, leukozėms, chlorozėms, hipertoninei ligai, nėščiųjų eklampsijai.

Vienpusė regos nervo disko edema pasitaiko retai. Kartais dėl smegenų navikų būna Fosterio-Kenedžio sindromas, kai navikopusėje yra regos nervo atrofija, o priešingoje — regos nervo disko edema. Dažniau sios vienpusės edemos priežastys yra akiduobės navikai, flegmona, kritęs akispūdis ex vacuo — po antiglaukominių fistulizuojančių operaci jų, taip pat sužeidus akies obuolį.

Oftalmoskopuojant randamos neryškios regos nervo disko ribos, jis paraudęs, pakilęs kaip grybas į stiklakūnį. Iš pradžių pakitimai ryškesni nazalinėje regos nervo disko pusėje, vėliau apima visą diską. Prominavimas į stiklakūnį gali siekti 6,0D. Tinklainės venos išsiplė tusios, arterijos susiaurėjusios. Vėlesnėse stadijose randamos kraujosruvos bei balti eksudaciniai židinukai ant disko ir aplink jį.

Regos nervo disko edema ilgai gali nekelti jokių nusiskundimų dėl regėjimo. Tiriant regėjimas ir akiplotis yra be pakitimų. Gana ankstyvas požymis — padidėjusi akloji dėmė. Terminalinėje stadijoje pabrinkimas pereina į antrinę regos nervo disko atrofiją, blogėja regėjimas, siaurėja akiplotis. Jei priežastis, sukėlusi regos nervo disko edemą, pašalinama pra dinėje jos stadijoje, edemos reiškiniai pamažu išnyksta. Reikia skirti nuo regos nervo disko uždegimo, ischeminės neuropatijos.

Prognozė. Ji priklauso nuo sukėlusios priežasties. Esant smegenų navikams, gresia pavojus gyvybei ir regėjimui. Ligonis gali apakti dėl an trinės regos nervo atrofijos.

Gydymas: pirmiausia rasti ir gydyti ligos priežastį.

Rašyti atsakymą