Vokų liaukų ligos

Vokų liaukų ligos

Šioje dalyje nagrinėsime tik dažniausiai pasitaikančias vokų liaukų ligas.

1. Išorinis miežis, hordeolum externum, — tai ūmus pūlinis voko kraš to riebalinės (Zeiss) liaukos ir blakstienos folikulo uždegimas. Sukelia dažniausiai stafilokokas.

Klinika: ligoniui skauda tam tikroje voko krašto dalyje, ta vieta paburksta, parausta (XII pav.). Palpuojant vieta skausminga, kieta. Uždegiminis procesas greitai plinta, paburksta ir visas vokas. Po 3—4 dienų tarp blakstienų atsiranda gelsva viršūnėlė, kuri pratrūksta, pūliai išteka ir procesas rimsta. Gali užaugti ne vienas, bet keli miežiai, hordeolosis. Prognozė — gera. Galimi recidyvai. Jei miežiai dažnai kartojasi, tai tokį ligonį reikia tirti ar neserga cukralige.

Gydymas: sausi šilti kompresai, UAD srovės, tepti 70% spiritu arba Sol. Viridis nitentis spirituosae 1%, lašinti dezinfekuojančius lašus (Sol. Sulfacyli natrii 20%, Sol. Laevomycetini 0,25% ar kitus antibiotikus). Sunkiais atvejais (ypač, kai susiformuoja keli miežiai) — skirti antibio tikų per os ir injekcijomis į raumenis, gerti sulfanilamidus. Esant dažniems recidyvams — vitaminoterapija, autochemoterapija ir kitas bendras stiprinantis gydymas. Išspausti miežį — griežtai draudžiama, nes gali susifor muoti akytojo ančio trombozė. Kontraindikuotini drėgni kompresai, nes tuomet uždegiminis procesas išplinta.

2. Vidinis miežis, hordeolum internum, — tai kremzlės (Meibomo) liau kos ir jos aplinkos ūminis pūlinis uždegimas. Sukelia — stafilokokas.

Klinika: labai panaši kaip ir išorinio miežio, tik labiau skauda, pro cesas trunka ilgiau, gali padidėti paausio limfmazgiai, kartais pakyla tempe ratūra. Miežio vietoje oda yra paburkusi. Paraudusi, junginė raudona, taip pat paburkusi, patinusi. Vėliau pro junginę matyti gelsvi pūliai, kurie dažniausiai  pratrūksta pro junginę, rečiau — pro liaukos lataką voko  krašte.

Gydymas: kaip ir išorinio miežio.

3. Šaltas miežis, chalasion, — lėtinis proliferacinis kremzlės (Meibomo) liaukos ir jos aplinkos uždegimas. Etiologija — nežinoma. Šaltas miežis atsiranda užsikimšus ir išsiplėtus kremzlės liaukos latakui ir susidarius granuliaciniam audiniui bei apie jį susiformavus   fibrozinei kapsulei.

Klinika: pradžia lėta, nėra ūmaus uždegimo reiškinių. Voke atsiran da standus, su oda nesusijęs pakilimas, oda virš jo paslanki (XIII pav.). Iš junginės pusės matyti pilkšvai rausvas iškilimas. Šaltas miežis gali re zorbuotis savaime. Kartais jis pratrūksta pro junginę, tuomet matyti raus vas granuliacinis audinys. Dažniausiai šaltas miežis auga lėtai, bet gali būti net riešuto dydžio.

Gydymas: nedidelis šaltas miežis gali pats rezorbuotis. Dažniausiai taikomas chirurginis gydymas — pašalinamas šaltas miežis. Nejautra daroma vietinė, miežis fiksuojamas specialiu pincetu, kuris kartu stabdo ir kraujavimą, tuomet daromas pjūvis junginėje statmenai voko kraštui, miežis išlukštenamas ir pašalinamas su visa kapsule. Voko junginės negalima pjauti lygiagrečiai kraštui, nes taip pažeidžiami kremzlės liaukų latakai. Ertmė prideginama spiritiniu jodo tirpalu. Junginė neužsiuvama. Jei miežis šalinamas per voko odą, tai pjūvis daromas kosmetiškai, lygiag rečiai voko kraštui ir oda užsiuvama 2—3 mazginėm siūlėm. Pašalinus šaltą miežį, reikia jį ištirti histologiškai, nes tokia pati klinika gali būti ir esant kremzlės liaukos vėžiui (adenocarcinoma). Šaltą miežį galima gydyti ir ilgo veikimo kortikosteroidų vietinėmis injekcijomis.

4. Kremzlės liaukų infarktas atsiranda užsikimšus jų latakams. Jis susiformuoja esant lėtiniam konjunktyvitui, po sužeidimų.

Klinika: iš junginės pusės matyti balsvai gelsvi grūdeliai. Jie yra kieti kaip akmenukai ir gali brūžuoti junginę bei rageną, sukeldami ligoniui svetimkūnio pojūtį.

Gydymas: padarius vietinę nejautrią su Sol. Dicaini 0,25%, infark tas pašalinamas aštria injekcine adata arba specialiu ietiniu peiliuku.

Rašyti atsakymą