Vokų navikai

Vokų navikai

Vokų navikai gali būti įgimti ir įgyti, gerybiniai ir piktybiniai. Navikai susiformuoja bet kuriame audinyje.

Įgimti navikai:

  • Voko dermoidascystis dermoides, — gerybi nis navikas, sudarytas iš odos darinių. Klinika: jis dažniausiai būna viršutinio voko lateralinėje pusėje. Oda pakilusi, jos spalva nepakitusi, navikas su oda nesuaugęs. Palpuojant užčiuopiamas apvalus, kietas, judrus darinys, kuris gal būti nuo žirnio iki laukinio obuolio dydžio. Diferencijuoti reikia su smegenų dangalų iš varža — meningoencephalocele. Ji būna medialiniame akies kampe ir yra įgimta smegenų dangalų ir substancijos išvarža pro plyšį tarp kaktikaulio ir akytkaulio. Oda pakilusi, normalios spalvos, išvaržos dydis gali būti kaip ir dermoido. Palpuojant juntama fliuktuacija, kartais užčiuo piama kojytė, priaugusi prie kaulo. Paspaudus išvaržą, ji sumažėja, kyla intrakranijinis spaudimas, svaigsta galva, ligonį pykina, kartais atsiranda traukulių. Gydymas: chirurginis — reikia pašalinti dermoidą. Meningoencefalocelės gydymas taip pat chirurginis (operuoja neurochirurgai).
  • Pigmentinis apgamasnaevus pigmentosus, — tai įvairaus dydžio pigmentinė dėmė nuo geltonos iki juodos spalvos. Navikas — gerybinis, bet gali ir supiktybėti. Gydymas: apgamui didėjant — chirurginis, o įtarus, kad supiktybėjo, gydyti ir rentgeno spinduliais.
  • Hemangioma — tai kraujagyslių gerybinis navikas. Gali būti kapiliarinė (paviršutinė, sudaryta iš kapiliarų), kaverninė (giles nė, sudaryta iš plyšių, užpildytų krauju) ir racemozinė (primenanti vynuogės kekę, sudaryta iš kraujagyslių mazgų) hemangiomos. Klinika: priklauso nuo naviko sandaros. Kapiliarinė — šviesiai raudo na, beveik nepakilusi dėmė. Kavernozinė ir racemozinė — rausvai melsvos, pakilusios dėmės. Abiejų tipų navikai gali būti giliai vokuose ir pasiekti akiduobę. Gydymas: paviršutinė hemangioma gydoma diatermokoaguliacija, gili radikaliai šalinama chirurgiškai, nes, likus hemangiomos daliai, ji gali vėl pradėti augti.

Įgyti vokų navikai. Jie būna gerybiniai ir piktybiniai.

Gerybiniai navikai:

  • karpaverruca, būna dažniausiai voko krašte, gali būti plokščia ar pakilusi, paviršius grublėtas, pigmentacijos intensyvumas įvairus. Gali supiktybėti. Gydymas: pašalinti, kriodestrukcija arba diatermokoaguliacija.
  • odos ragascornu cutaneum, — aštrus, kietas, suragėjęs darinys. Gydymas: pašalinti ragą.
  • ksantelazmaxanthelasma, — dažniausia lokalizacija — abiejų vokų medialinės dalys. Matyti pakilęs gelsvas darinys. Dažniausiai būna vyresnėms moterims ir susijęs su cholesterino apykaitos sutrikimu. Gali atsirasti ir dėl cukraligės, geltos, antinksčių nepakankamumo. Nors ksan telazma priskiriama prie navikų, bet ji labiau primena distrofinius pakiti­mus. Gydymas: dieta, bendros ligos gydymas, esant didelei ksantelazmai — pašalinti chirurgiškai.

Piktybiniai navikai. Dažniausiai pasitaiko vokų odos vėžys, carcinoma, ir labai retai vokų liaukų vėžys, adenocarcinoma, bei jungiamojo audinio vėžys, sarcoma.

  • vokų odos vėžys gali formuotis iš bazalinių ląstelių, basalioma, ir rečiau iš epitelio, epithelioma. Bazalioma dažniausiai būna apatinio voko medialinėje dalyje. Iš pradžių atsiranda nedidelis iškilimas, kurio paviršius išopėja, pasidengia šašu, kuriam nukritus opos gali nebūti. Vėliau vyksta infiltracinis augi mas, apie auglį susidaro volelis, jo centre — įdubimas. Išopėjimas kartojasi navikas auga lėtai ir plinta į gretimas sritis.
  • epitelioma — auga greičiau. Skiriamos dvi formos: mazginė ir opinė. Voko krašte atsiranda nedidelis vaško spalvos iškilimas, vėliau — gilios opos. Navikas plinta į junginę, akiduobę, prienosinius ančius, metastazuoja į sritinius limfmazgius.
  • liaukų vėžys (adenocarcinoma) būna retai, formuojasi dažniau siai iš kremzlės (Meibomo) liaukų ir iš pradžių kliniškai nesiskiria nuo šal to miežio. Vėliau navikas plinta į odą ir junginę, suardo visą voką. Navi kas pradinėse stadijose supainiojamas su šaltu miežiu.
  • sarkoma — vokuose būna labai retai. Auga iš pigmentinių apga mų, raumenų, kremzlės, junginės. Iš pradžių atsiranda kietas arba minkš tas mazgas, nesuaugęs su oda, vėliau greitai plinta į visą voką, akies obuolį, akiduobę. Navikas labai piktybiškas, auga greitai.

Gydymas: radikaliai pašalinti naviką ir atlikti voko plastiką, ir rečiau taikoma trumpažidininė rentgenoterapija, nes ji sukelia sunkių komplikacijų (kataraktą ir kt.). Sarkomą gydyti sunkiau. Jei nepadeda rentgenoterapija, tai daroma orbitos ekzenteracija (pašalinami vokai, akies obuolys ir akiduo bės audiniai), o vėliau taikoma rentgenoterapija ir chemoterapija.

Rašyti atsakymą